gwiezdne wojny w ascii art

Szukając obrazka na święta trafiłem na prawdziwą perełkę asci art.

Nie da się ukryć że to gratka dla prawdziwych fanów gwiezdnych wojen.

Po prostu coś niesamowitego za pomocą ukośników nawiasów kropek przecinków itd. chłopaki narysowali film. Nie jest to jakaś reenderowana przez program sprawa, to jest autentyczne rękodzieło!

Aż łza się w oku kręci ze wzruszenia za ośmiobitowcami i terminalami znakowymi.

Do obejrzenia filmu trzeba uruchomić telnet to taki starusieńki (jeden z pierwszych) sposób połączenia komputerów, służący do pracy terminalowej obecnie prawie wymarły. Dla ciekawych dodam że BN nadal udostępnia w ten sposób informacje o swoich zasobach. Ciekawe kto i do czego tego telnetu w Bibliotece Narodowej używa? Prosiłbym o informacje na ten temat jeśli ktoś ma.

Wracając do filmu. Telnet w systemach windows xp i vista uruchamia się z poziomu konsoli (guzik start>uruchom>wpisujemy cmd i klikamy ok) takie czarne okienko ;). W okienku tym piszemy

telnet towel.blinkenlights.nl i klikamy enter

a potem zaczyna się klimatyczny film :) autorzy doskonale wybrali kluczowe sceny i dialogi warto zobaczyć naprawdę gorąco polecam!

Do zasobów BN dostajemy się podobnie uruchamiamy konsolę i podajemy komendę

telnet alpha.bn.org.pl i klikamy enter

reszta jest czytaniem ze zrozumieniem :) to bardziej ciekawostka na dzień dzisiejszy niż narzędzie pracy ale dla niektórych godne zapamiętania i zobaczenia (choćby w celu sentymentalnego powrotu do czasów sprzed www, albo delektowania się czystościa i prędkością pracy w trybie znakowym)

Autor: Niedoszły Bibliotekarz

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie władca CMS-ów na państwówce. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Facebooku czy Twitterze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *