bibliotekarz.net instalacja i słowo wstępne ;)

Zamierzam poznać trochę programów bibliotecznych więc podzielę się z wami moimi doznaniami w tej materii.

Zacznę od opisania instalacji darmowego dla zastosowań niekomercyjnych programu bibliotekarz.net. Program jest dostępny pod adresem http://bibliotekarz.net/ poza pobraniem plików można sobie tam poczytać o programie, jego dotychczasowym rozwoju i planach na przyszłość.

Dostępne są tam również linki prowadzące do bloga jego autora http://bibliotekarz-net.blogspot.com/ nie jest on zbyt często aktualizowany ale np. wpis Aktualizacja bazy ISBN v.3 informuje o aktualizacji programu pobierającego opis książki na podstawie jej numeru ISBN, może ilość wpisów w bazie (10 000) nie powala ale te które testowałem były niezłe.

Po pobraniu program instaluje się gładko /testowałem na windows vista/ w sumie może się sprowadzić się do klikania OK :) Podczas instalacji występują standardowe elementy takie jak powitanie, licencja, kilka pytań o miejsce instalacji, składniki do zainstalowania, utworzenie skrótów, i właściwa instalacja oraz informacja o zakończeniu instalacji.

Jako kolejny krok podejmujemy instalację programu pomocniczego przy wprowadzaniu nowych książek na stan pobierającego ich opisy na podstawie ISBN /ostatnie 3 screeny/. Instalacja odbyła się również bez problemów jak instalacja bibliotekarz.net czyli klikamy kilka razy ok i gotowe.

Na koniec po instalacji tego programu bibliotecznego możemy cieszyć oczy oknem jak poniżej

Więcej o samym programie bibliotekarz.net napiszę za kilka dni jak się nim trochę pobawię.

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie informatyk od tonerów w bibliotece publicznej, oraz techniczny w fundacji proekologicznej. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Google+ , Facebooku czy Twitterze
Ten wpis został opublikowany w kategorii poza kategorią. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „bibliotekarz.net instalacja i słowo wstępne ;)

1. Mimmi pisze:

Witaj. Szukam darmowego programu bibliotecznego, którego mogłabym użyć do zinwentaryzowania domowej biblioteki. Czy mógłbyś mi pomóc w poszukiwaniach? Chodzi mi o taki program, w którym mogłabym zapisać moją kolekcję biblioteczną, stworzyć użytkowników i ścigać ich za nie oddawanie książek w terminie. Czy jest w ogóle możliwe tworzenie katalogu biblioteki domowej na własnym komputerze? Trzeba mieć koniecznie status biblioteki szkolnej, uczelnianej, publicznej, aby móc posługiwać się programem?