bibliotekarz.tel

Zbankrutuje kiedyś na domeny :)

Znów kupiłem kilka tym razem z końcówką .tel :)

Przymiarki do http:// *.tel już robiłem dawno, ale trzeba było udowadniać prawa do zakupu wtedy, a że nie bardzo mi się chciało tego robić i koszty były wyższe znacznie więc odpuściłem.

Trochę żal że to nie jest mój adres, ale to nie taka wielka strata jeśli weźmiemy pod uwagę ograniczenia tych domen.

Na dobrą sprawę to tylko (i aż zarazem) książka adresowa. Można wstawić w gotowy szablon swoje dane teleadresowe i kilka innych prostych pól tekstowych. Z różnych rodzajów kontaktów dostępne są:

• Phone
  • SMS (Email)
  • MMS (Email)
  • EMS (Email)

Muszę przyznać że bardzo ciekawa kolejność i zawartość, chyba widzą wielką przyszłość w mms-sach i sms-ach skoro są w wersji telefonicznej i mailowej. Ciekawe też jest że rozbili VOIP-a na różne pozycje SIP, h323, skype itd. trochę również mnie zdziwiło FTP w takim miejscu kontaktowym ale faktycznie może być przydatne dla niektórych.

Zastanawia mnie jak tą usługę odczują Yellow Pages, PKT i inni produkujący książki telefoniczne oraz prowadzący bazy danych firm. W moim odczuciu jest to dla nich konkurencja wielkiej mocy. Strony tego katalogu (to chyba dobre określenie) będą mocno indeksowane i przetwarzane, można w nich podać wiele informacji, za które trzeba ekstra płacić wydawcom książek. Jest na nich mapa, wszelkie kontakty, można tworzyć subdomeny zawierające poszczególne działy firm, a wszystko za 30-40 złotych rocznie! Ilość miejsca na słowa/frazy kluczowe jest spora w porównaniu z ilościmi oferowanymi przez wydawców książek telefonicznych na ich stronach.

Tak na pewno się domeny tel czkawką odbiją tym firmom (nie wspominam o wyszukiwaniu informacji w ich systemach dających kuriozalne wyniki)

Z ciekawszych spraw strony są przystosowane do wyświetlania na wszelkich urządzeniach a myślę że są robione głównie pod telefony komórkowe i pda. Co istotne nie zawierają żadnych reklam, zwłaszcza konkurencji co się czasem widuje w serwisach informacyjnych (yp, pkt i innych)

Z tego co mi się gdzieś obiło o oczy to cała zawartość wizytówki jest wpisana w rekordy dns tak jak adresy internetowe, więc pozostało tylko pogratulować świetnej koncepcji autorom tego rozwiązania. Ciekaw jestem co czas przyniesie, bo wydaje się to być niezły pomysł na zaistnienie w sieci, zwłaszcza dla mniejszych firm, o wiele prostszy i tańszy niż robienie swojej strony internetowej wyłącznie jako wizytówki adresowej.

Ciekawskich jak wygląda taka wizytówka zapraszam na bibliotekarz.tel Jeśli ktoś chce swoją subdomenę np. super.bibliotekarz.tel zapraszam ;)

Umieszczono w kategoriach: mózgownica

2 komentarze

1. do czego moze sluzyc domena .tel swietnie pokazuje przyklad tajwanskiego uniwersytetu

a tu jeszcze garsc przykladow