Dyskusja o oprogramowaniu dla bibliotek

Na forum studentów IINiSB przebiega ciekawa dysputa na temat oprogramowania dla bibliotek są głosy za utworzeniem nowego przedmiotu który by traktował wyłącznie o programach do obsługi bibliotek jak i takie które twierdzą że wystarczył by tylko jeden wykład pokazujący różnice pomiędzy programami zarówno te pozytywne jak i negatywne.

Ja optuje za nowym przedmiotem bo np. nie mam dostępu aby poćwiczyć w domu różne rodzaje oprogramowań dla bibliotek, a kupno ich do nauki to chyba kiepski żart, może by i w sieci wyszukało się jakieś pirackie instalki albo skądziś wykręciło od znajomych :> ale nie na tym przecież uczciwość polega. Poza tym ja dam radę poinstalować i skonfigurować /a przynajmniej tak sądzę bo mam już trochę wiedzy na temat komputerowy i warunki sprzętowo – sieciowe (środowisko heterogeniczne)/ ten soft u siebie ale nie sądzę aby u mnie na roku były jeszcze ze 2 osoby które by to mogły zrobić, nawet z mniejszym oprogramowaniem typu mak były schody do nieba mimo że w punktach podałem jak je zainstalować.

Dostęp na studiach do programów obsługujących biblioteki typu horizon, aleph, libra czy mol uprościł by życie i podniósł wiedzę studentów.

Podobno instytut słał mądre pisma o przyznanie wersji edukacyjnej do producentów a ci się wypieli cóż podzwonię do producentów i zapytam dlaczego nie zależy im na budowaniu marki opiszę tutaj te rozmowy  będzie ciekawie :)

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie informatyk od tonerów w bibliotece publicznej, oraz techniczny w fundacji proekologicznej. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Google+ , Facebooku czy Twitterze
Ten wpis został opublikowany w kategorii IINiSB, pomysły i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Dyskusja o oprogramowaniu dla bibliotek

1. rubeus pisze:

Choć wpis stary, to sprawa nader aktualna. Problem pojawiał się już za czasów mojego studiowania.
    Z perspektywy poszukującego pracy bibliotekarza lub absolwenta bibliotekoznawstwa chcącego pracować w bibliotece nie wygląda to również najlepiej. Czasem biblioteki/instytucje wskazują wprost, że trzeba umieć posługiwać się takim a takim programem, albo pytanie to pada podczas rozmowy o pracę.
    Jak ktoś przeciętny ma poznać X programów bibliotecznych, często o diametralnie różnej filozofii wprowadzania opisów, niezbędnych pól i podpól, nie wspominając o interfejsach dla użytkowników…

2. Pingback: Dyskusja o oprogramowaniu dla bibliotek « Niedoszłego bibliotekarza blog