Hosting dla Omeka

O ile sama instalacja Omeki jest bez problemowa o tyle jej wymagania co do systemu na którym działa przez część hostingów nie są spełniane :(

Od wielu lat mój główny hosting pod www to ovh.pl, ale pod omekę możecie o nim zapomnieć. Głupia sprawa OVH nie obsługuje PHP-CLI do którego dostępu się domaga Omeka. Po zainstalowaniu serwis ruszy, da wprowadzać dane, będzie generował miniatury z przesłanych zdjęć ale np. indeksowania zasobów, czy importu danych z csv już się nie wymusi.

Mam drugi serwer w hekko.pl który też do Omeka się nie sprawdził. Dla odmiany indeksowanie i import danych (wtyczka CSV Import) da się w nim uruchomić, ale skrypt nie generuje miniatur obrazków. Teoretycznie (według helpów) hosting ma zaimplementowany moduł ImageMagic którego wymaga Omeka ale miniaturki się nie robią. Nie podejmowałem rozmów ze wsparciem w tej materii, ale pewnie wrócę do tematu bo skoro mam u nich konto reseller to warto to wyjaśnić.

Kolejnym hostingiem na którym ćwiczyłem Omekę był Smarthost.pl. Na ostatnim WordUp Warszawa rozdawali kupony rabatowe na rok hostingu więc sprawdziłem co dają. Po instalacji Omeki indeksowanie działało, ale zepsute tak jak w hekko było robienie miniatur. Zmieniłem wersję php na domyślną (u nich 5.6) potem na 7.0 i 7.1 zaznaczałem w panelu że ImageMagic ma się ładować i kiszka… miniaturki się nie generowały. W udostępnianych przez smarthost logach żadne błędy się nie pojawiały. Przesłałem więc w niedzielę na support dokładne info co robiłem, oraz błędy które się odłożyły w logach omeki. Pierwszą poniedziałkową odpowiedzią supportu było żebym w panelu  kliknął to co napisałem że klikałem. Odpisałem że jest kliknięte zgodnie z wcześniejszym mailem. Obrazki zaczęły działać po jakiś czasie, a support znowu odpisał że doklikał mi jeszcze moduły sourceguardian, opcache i pdf  których związku z generowaniem miniatur w jpg nie widzę, ale w końcu chyba wiedzą co robią.

Podsumowując Omeka ruszyła w pełni na Smarthost ale wymagana była interwencja w helpdesku.

Na nazwa.pl prowadzony jest kurs Omeki przez Marcina Wilkowskiego i też wszystko zdaje się tam działać poprawnie.

Sprawdziłem też lh.pl instalacja omeki zadziałała poprawnie ale odniosłem wrażenie ciężkości działania.

Kolejny test wykazał niemożność prostej instalacji repozytorium Omeka na popularnym hostingu home.pl :( Po pokonaniu pierwszych problemów (z domyślną przestarzałą wersją php) przypomniało mi się że ich Idea serwer nie jest kompatybilny z regułkami typowego .htaccess dla apache, dlatego musiałem dorobić osobną sekcję w .htaccess dla WordPressa. Najprawdopodobniej z powodu niezgodności z serwerem Apache instalacja omeki zgłasza brak modułu mod_rewrite, mimo że potrafi przekierować z dowolnego pliku na instalatora co wskazuje że jednak mod_rewrite jakoś działa. Tak czy inaczej home to”stan umysłu” jak rosja i nie nadaje się do bardziej wymagających czy mniej typowych zastosowań.

Sprawdziłem prędkość działania Omeka na hostingach.

Rozmiar bazy taki sam wtyczki też te same, domyślne ustawienia keszowania stron:

 • Czas dodania publikacji (wypełnione tylko pola z pierwszej karty, włączona wtyczka Dublin Core extendend)
  – 1,86 ms hekko.pl,
  – 1,74 ms w lh.pl,
  – 1,3 ms w smarthost.pl
 • Kliknięcie w link modyfikuj (lista publikacji w adminie)
  – 1,25 hekko.pl,
  – 1,37 ms w lh.pl,
  – 0.67 ms w smarthost.pl
 • Szukaj publikacji (po tytule w adminie)
  – 1,93ms hekko.pl,
  – 1,43 ms w lh.pl,
  – 0,93 ms w smarthost.pl
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: omeka

Autor: Niedoszły Bibliotekarz

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie władca CMS-ów na państwówce. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Facebooku czy Twitterze

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *