Polskie Stowarzyszenie Blogerów i Vlogerów

Lubię Maćka i Ilonę w prezentacjach Natalii jestem prawie zakochany (inicjatorzy PSBV), nie przepadam za Pawłem Opydo, Kominka mam za zakompleksionego buraka nadrabiającego miną, ale ich wypowiedzi odnośnie powstania Polskiego Stowarzyszenia Blogerów i Vlogerów dają do myślenia.

Rozumiem że blogosfera ma różne grupy interesów i być może są oni w kontrze do założycieli ale coś w tym jest co napisali…

Generalnie może faktycznie PSBV <ironia on> powinno wziąć do zarządu Palikota czy Kasię Tusk <ironia off> wszak blogują i to znacznie lepiej niż Superniania wciskająca się wszędzie. (docinek pod adresem tych co wybierali :> )

Miałem iść na spotkanie założycielskie PSVB aby sobie z bliska wyrobić zdanie na temat tego stowarzyszenia, zadać niewygodne pytanie o transparentność i inne takie…

Miałem, ale coś im się mailing ponoć posypał. Maila z adresem i godziną spotkania dostałem w piątek po 23. No sorry myślałem że mają komplet i się nie zmieściłem, więc na sobotę rano zaplanowałem coś innego i na 14 się nie wyrobiłem więc  nie poszedłem.

 

Teraz pohejterzę jako że mnie rozczarowali :/

Jak to jest że w tak ważnej kwestii jak lista obecności (wszak trzeba kontrolować możliwości np. rozmiar sali)  tak doświadczeni ludzie jak Maciek czy Ilona nie skorzystali z podstawowych rozwiązań bliletujących on-line typu MeetUp czy evanea. MediafunLab był biletowany więc to dowód że co najmniej Maciek zna ten mechanizm. Zakładam że Hatalska mogła autoamty biletowe poznać w chwili ich pierwszych testów razem z Chuckiem Norrisem. Nawet ja robiąc WordUp-a korzystałem z evanea. Dziwne to… pomroczność ich spotkała czy sortowali listę chętnych ręcznie? Raczej pomroczność, sądząc po ilości wolnego miejsca jakie było na auli.

Wracając do zarzutów im stawianych przez Opydo i Kominka to są w większości (cytując klasyka Marczaka) „z dupy wzięte” Skoro ktoś prowadzi bloga to co nie może prowadzić firmy? To kwestia transparentności jaką będzie posiadało Polskie Stowarzyszenie Blogerów i Vlogerów, owszem co innego jest jak ktoś robi koszulki, a co innego gdy prowadzi firmę łączącą marki z blogerami ale jak pisałem kwestia uczciwości danego blogera i wysokiej transparentności stowarzyszenia.

Patrząc długoterminowo problemem może być jednak fakt że sformalizowana grupa reprezentująca stosunkowo niewielką część blogerów będzie partnerem do rozmów z np. rządem bo jednak będą mieli za sobą ową formalność istnienia. Będę się wypowiadać w mediach i dawać twarz całej blogosferze, mimo iż mają za sobą tylko malutką cząstkę. W chwili gdy kominek czy inna pojedyncza kulinarka snuje swoje „madrości” w telewizji śniadaniowej mówią za siebie, w chwili kiedy ktoś będzie się tytułował prezes stowarzyszenia blogerów będzie to wyglądało że mówi za wszystkich blogerów świata a to już odpowiedzialność którą nie wiadomo czy władze uciągną :(

Nie wiem czy lepsze będzie „rozbicie dzielnicowe” które się szykuje (ma powstać kilka takich stowarzyszeń) czy lepsze by było jedno wielkie stowarzyszenie reprezentujące 80-90% blogerów (tak wiem że to nierealne).

Tak czy inaczej dziki świat Internetu upada, coraz więcej inwigilacji, coraz więcej formalizacji, coraz mniej miejsca na wolność…

Póki co czekam na statut w wersji oficjalnej i będę się uważnie przyglądał czy warto się u nich zrzeszyć. Tak mam chęć przystąpić do stowarzyszenia blogerów, ale najpierw chcę zobaczyć co sobą reprezentuje, czy to skok na dofinansowanie, układy i posadki czy faktyczna praca dla dobra społeczności.

Na koniec, jestem rozsądny i uważam że Zarząd może np. śmignąć na „Światowe spotkanie organizacji blogerskich” na Haiti za składki członków, jeśli coś tam załatwi więcej niż notkę na bloga jak było.

 

 

Autor: Niedoszły Bibliotekarz

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie władca CMS-ów na państwówce. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Facebooku czy Twitterze

10 komentarzy

 1. Hah, nic dziwnego, zresztą to stowarzyszenie nawet jak powstanie to będzie tylko kółkiem wzajemnej adoracji i nic konkretnego nie będzie robić.. tak to wg. mnie wygląda.

 2. Ciekawy artykuł – szkoda, że trafiłam na niego tak późno :P Blog dodaję do codziennych przerw kawowych, tyle że już bardzo dawno nie pojawiał się nowy artykuł. Autor zasnął? :P

  1. Nic nowego do mnie nie dotarło w tej sprawie, ale tak naprawdę nie miałem czasu na blogerstwo co widać zresztą po ilości wpisów na wszystkich moich blogach :( i czasu odpowiedzi na komentarze też :/ echh fabryka jest zajmująca i zdrowiem się trzeba było zająć :( ale idzie w dobrą stronę, jeśli coś się nie posypie to wyjde na prostą.

 3. A po co prawdziwym bloggerom jakieś takie stowarzyszenia śmieszne, przecież to zabija ideę wolności słowa, która to jest najpiekniejszą stroną blogowania.

  1. Stowarzyszenia z założenia służą wsparciem i są przydatne, wiele z nich właśnie ma na celu wsparcie wolności słowa i jakiś idei, więc nie mogę się z Tobą zgodzić.
   Nie zmienia to faktu że czasem stowarzyszenia potrafią się wypaczyć i zmieniają się w twory co przyprawiają mordę szlachetnym celom.
   W przypadku stowarzyszenia blogerów psbv (na podstawie ich strony) wychodzi mi że powstała wydmuszka zakręcili śmigłem ale paliwa starczyło raptem na kilka miesięcy. Ponieważ o działalności innych stowarzyszeń blogerów nic nie słyszę to zakładam że też nie maja bujnego rozwoju. Być może życie samo negatywnie zweryfikowało przydatność takich organizacji, a może za wiele było twarzy a za mało społeczników?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *