przed googlem nie ukryjesz się :/

Jest sobie strona pokazująca na mapie wielkość plamy ropy po katastrofie BP w zatoce meksykańskiej która używa geolokalizacji.

Jakiś czas temu było głośno jak to „przypadkiem” googiel rejestrował wszystkie sieci wifi w okolicy gdy robił zdjęcia do street view. Jakoś wcale nie wierzę draniom że to przez przypadek było. Zwłaszcza nie wierzę po zapoznaniu się z tymi słowami:

Jeśli wyrazisz zgodę, Firefox zbierze informacje na temat punktów dostępowych sieci bezprzewodowej w  okolicy oraz adres IP komputera. Dane te zostaną potem przesłane do domyślnego dostawcy usług geolokalizacji, Google Location Services, aby wyznaczyć przybliżone położenie.

źródło: http://www.mozilla.com/pl/firefox/geolocation/

Fajna sprawa faktycznie, ba może być nawet przydatna tylko jest jeden mały problem… wyrażając zgodę na użycie tego rozwiązania znów tracisz na anonimowości.

W moim przypadku test lokalizacji wskazał praktycznie budynek w którym siedziałem! Moim zdaniem jest to chyba dość dokładnie :/

Rozwiązanie łączy w całość kilka informacji adres IP komputera z którego się łączysz oraz nazwy okolicznych sieci wifi, googiel przetwarza to co już wie o sieci i bez pomocy GPS-u jesteś dokładnie namierzony!

Firefox się pyta czy chcę przesłać dane i obiecuje że nie będzie wysyłał co przeglądam tyle że niebezpieczne google widzą skąd przyszedłem i gdzie poszedłem choćby z analyticsa więc i tak qpa nie prywatność :(

Było nie było, dobre narzędzie do gromadzenia informacji o odwiedzających, skoro podało z dokładnością do 100 metrów skąd klikam.

Anonimowość w sieci przestaje istnieć :(

Autor: Niedoszły Bibliotekarz

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie władca CMS-ów na państwówce. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Facebooku czy Twitterze

2 komentarze

  1. E tam, anonimowość w sieci nigdy nie istniała, a każdy, kto uważa inaczej, jest naiwny. No, może ewentualnie używając jakiegoś TOR-a, ale przy normalnym surfowaniu – nie ma.

  2. Pingback: plama ropy i geolokalizacja | Arka blog …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *