jak zdobyć informację publiczną

Dodałem nową zakładkę do bloga w której będą różne praktyczne teksty opisujące konkretne przykłady zdobywania informacji.

Infobroker szuka informacji wszędzie nie tylko w necie dlatego też zaczniemy od pozyskania informacji publicznej z urzędu miasta.

Pytanie:

Kto organizuje manifestację  „obrońców krzyża” i czy ma zgodę na  gromadzenie się?

Jako że zgodnie z Ustawą „Prawo o zgromadzeniach” zgromadzenia powinny być zgłaszane właściwym władzom (poza małymi wyjątkami) rozpoczynamy od ustalenia kto takie zgody wydaje. Istotne też jest określenie słów kluczowych jakie mogą się nam przydać w poszukiwaniach, ja wybrałem następujące słowa manifestacja, zgromadzenie, śródmieście, pozwolenie.

Skoro manifestacja odbywa się w warszawie to idziemy na strony urzędu miasta warszawy ) i sprawdzamy czy można na nich znaleźć przydatne informacje.

Na pierwsze co trafiamy to w zakładce „Aktualności –> Zgromadzenia publiczne” spis wszystkich zgromadzeń jakie są organizowane w Warszawie. Niestety pomimo że występuje tam kilka manifestacji które odbywają się pod Pałacem Prezydenckim nie ma tam wpisanej żadnej która by pasowała do tej wielodniowej która nas interesuje. Cóż albo manifestacja jest niezgłoszona albo z jakiś przyczyn nieopublikowana szukamy więc dalej.

W dziale eWOM udaje się znaleźć bardzo przydatną stronę  Alfabetyczny wykaz spraw (dodana do zbioru przydatnych linków) a na niej długą listę co  i jak załatwiać w urzędzie miasta :)

Jak już jesteśmy na stronie z wykazem spraw to czas na magiczną kombinację klawiszy w przeglądarce CTRL + f (wyszukiwanie na stronie) i wcześniej wymyślone słowa kluczowe. Dzięki wyszukiwaniu zdobywamy adres kolejnej strony opisującej procedurę zgłaszania manifestacji  archiwalny link i to co dla nas najistotniejsze do kogo się zgłasza organizowane zgromadzenia.

Z poszukiwań wynikło że nasze pytanie powinniśmy skierować do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego  a że telefony są podane na stronie nie było najmniejszego problemu w zweryfikowaniu czy to w ich wydziale udzielą takiej informacji oraz do kogo ją imiennie kierować :)

Teraz pozostało tylko napisać wniosek o udzielenie informacji publicznej wysłać i czekać na odpowiedź :)

Oczywiście można było wniosek skierować do prezydenta miasta ale dzięki poświęceniu 10 minut na szukanie informacji oraz zainwestowaniu 30 gr. na telefon skróciliśmy drogę o kilka wydziałów w których obecnie trwa sezon urlopowy. Teoretycznie uzyskamy informację szybciej,  praktycznie to się zobaczy.

Oczywiście jeśli ktoś zna prostsza drogę do uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie to proszę ją opisać w komentarzach :)

Autor: Niedoszły Bibliotekarz

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie władca CMS-ów na państwówce. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Facebooku czy Twitterze

Jeden komentarz

  1. Odpowiedź z urzędu dostałem szybciutko :)

    Na piśmie jest data 13 sierpnia więc praktycznie od ręki wystawili tyle że zeskanowanie i przerobienie na maila zajęło im kolejny dzień ale jak widać poszukanie właściwej komórki do której się kieruje pytanie owocuje szybką reakcją.

    (dla zainteresowanych urząd nie dostał informacji o zgromadzeniu organizowanym przez "obrońców krzyża")

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *