bing contra goolge – przykład wyszukiwania

Właśnie skończyłem analizę występowania słowa socjologia na  stronach pewnej uczelni. Generalnie zleceniodawcy chodzi o zaktualizowanie oferty edukacyjnej więc trzeba było znaleźć w których artykułach ta socjologia była wymieniona na stronie.

Najpierw słowo „socjologia” wbiłem w okienko wyszukiwania stronie. Uczelnia korzysta w serwisie z Zend Lucene która ma przycięte wyniki wyszukiwania (na podstawie badań empirycznych) żeby nie wywalało śmiecia za dużo. Wyskoczyło kilka wyników czyli nie wiele.

Następnie skoro to studenci mają wyszukiwać, w google  wpisałem zapytanie [socjologia site:wsptwp.eu]. Gógiel przyszalał i zwrócił ponad 6400 wyników ale już pierwszy rzut oka starczył żeby zawęzić kwerendę bo się jakieś archiwalne sprawy pokazały (wniosek na podstawie adresu old.wsptwp.eu) Aby pozbyć się z wyników staroci zawęziłem pytanie dalej [socjologia site:www.wsptwp.eu] efekt lepszy bo już tylko 2000 wyników. Ponieważ pokazały się w wynikach również dokumenty typu pdf i doc zastosowałem kolejne zawężenie:

[socjologia site:www.wsptwp.eu filetype:html]

zaowocowało to ograniczeniem listy wyników do 1600 pozycji co już było akceptowalne :)

Po uporaniu się z pierwszymi 400 wynikami wybraniem 14  artykułów wymagających zmian i ruszyłem na Binga.

Do Bing wprowadziłem to samo zapytanie co do googla i zadziałało :) W efekcie zapytanie zwróciło 1040 wyników. Na podstawie kolejnych pierwszych 400 wyników wzbogaciłem moją listę dla redaktora serwisu o 3 pozycje do edycji.

Głupie dla piszących kwerendy ” z palca” (dla słabszych zapewne stresujące i nieskuteczne) było zachowanie się  Bing  po wpisaniu w advanced search -> site/domain adresu www.wsptwp.eu. Bing wygenerował poniższe zapytanie :)

socjologia (site:www.wsptwp.eu OR site:www.wsptwp.eu filetype:h) filetype:html

pomysł na możliwość przyjaznego zawężania wyników całkiem niezły a wykonanie jak zawsze w produkcie microsoftu :( Jak widać zdublował co miał w pamięci a na dodatek obciął bez sensu warunek.

Podsumowując:

  • Wyniki Bing wzbogaciły moje wyszukiwanie w stosunku do Google o ponad 17% (kiedyś warto by sprawdzić efekt w drugą stronę)
  • Bing kierował częściej do stron głównych przeszukiwanego serwisu.
  • Różnie przez google i bing są przedstawiane w opisach pozycje rozwijanego menu zrobionego na listach. Google pozycje listy rozpoczyna ·  czyli ·, Bing zaś kończy pozycję listy średnikiem.
  • Mechanizm wstawiania warunków dodatkowych w bing nie działa poprawnie.

W bazie danych znalazłem jeszcze 12 artykułów które należy poddać edycji a których nie wyszukała żadna z użytych wyszukiwarek. Mimo zindeksowania domeny i regularnych wizyt robotów z jakiś przyczyn 40% stron www uczelni jest niewyszukiwalne i zasila deep web (ukryty głęboki internet).

 

Autor: Niedoszły Bibliotekarz

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie informatyk od tonerów w bibliotece publicznej, oraz techniczny w fundacji proekologicznej. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Facebooku (ale do września raczej nic nowego nie zobaczysz) czy Twitterze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *