niedzielne testy

Tak sobie siedzę i testuję internet ze sferii oraz różne pierdółki do bloga.

Wolna niedziela sprzyja innemu spojrzeniu i ze zdziwieniem zobaczyłem że nie mam linka do blogu Malina, więc ponieważ testuję www.thumbshots.org (robią ciekawe darmowe zrzuty ekranowe stron www) to wrzucę go w dobre miejsce na stronie i z obrazkiem :) na jakiś czas. Przy okazji zobaczymy jak szybko się odświeży obrazek na nowy zrzut ekranu, rano był jakiś stary, teraz informacja że niebawem będzie nowy.

Korci mnie przeniesienie bloga na własny serwer bo możliwości wtedy są nieporównywalnie większe. Pewnie za jakiś czas faktycznie przeniosę blogaska bo ten wygląd i brak możliwości dołączania ciekawych dodatków zaczyna mnie już @!*%$#_

W pakiecie sferii dostałem modem ADU-520C. Instalacja pod XP i w Wiśta wio bez bólu sterowniki są wgrane w modem usb i się samo automagicznie wszystko robi.

Transfer pomimo „pełnej anteny” (wszystkie możliwe kreski się wyświetlają) taki sobie, nawet filmiki z youtuba szarpią. Rano jak się bawiłem ftp to upload był około 30 kilobajtów a pobieranie z sieci dochodziło do 100 kilo. Transfer jest bardzo nierówny. Przy jednoczesnym pobieraniu i wysyłaniu transfer spadł poniżej 20 kilobajtów w obie strony więc kiszka.

Ilość pożeranego prądu przeraża, przy normalnym użytkowaniu z internetem po drucie lapek trzyma się dzielnie ponad 7 godzin, przy tym modemie po 2,5 godziny prądu pozostało 25 %. Jeśli nie pomyliłem się w wyliczankach to modem żre tyle samo prądu co dzieciątko. (dodane za czas jakiś, po 3 godzinach pracy z modemem sferii lapek zdechł) Zobaczę jeszcze jutro jak się sprawować będzie w robocie nr1, ale już sadzę że go oddam nie jest warty ceny utrzymania.

Pakiet za 120 zł „tranSFER swobodny 1GB” starczy mi na 1 dzień testów i to też nie cały, a potem nastąpi obcięcie pasma transmisji do historycznej już prędkości Smutnego Dostępu do Internetu. Ależ to był demon prędkości wtedy, miałem terminal z pierwszej setki w warszawie :) Teoretycznie w sferii jest 3 megabity downloadu do dyspozycji ale to czysta teoria nie wyszło w czasie testów poza 1megabit :( . Chłopaki w opisie testu prędkości proponują wyłączyć emule i inne p2p żeby nie było przekłamań.

ROTFL mułek na sferii to dopiero by było! transfer chyba na 5 godzin by starczył albo i nie bo liczą ruch w obie strony mądrale.

Do mojej pracy to rozwiązanie się nie nadaje :( ta usługa nadaje się chyba tylko jak nie ma żadnej innej alternatywy co w warunkach warszawskich chyba nie ma miejsca, kablówki, sieci osiedlowe, takie parametry dają za grosze.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: mózgownica

Autor: Niedoszły Bibliotekarz

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie władca CMS-ów na państwówce. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Facebooku czy Twitterze

4 komentarze

 1. Jeśli to o mnie chodzi, to masz zły adres, ma być jeszcze .pl na końcu :-)

  A blog na własnym serwerze fajny jest, pełna kontrola itp. A biorąc pod uwagę to, że masz bloga na wordpressie przenosiny całej bazy zajmą jakieś 5 minut, tyle co eksport z jednego admina i import w drugim :-) Potem tylko szablon i gotowe.

  Tyle tylko, że jeśli serwer padnie, to nie ma niczego. Już to przerabiałem kilka razy. Nic przyjemnego.

 2. no fakt zabrakło pl już jest :)

  co do serwerka to blogowanie by poszło na jakiś dedyk a że dzierżawię z backupem po stronie dostawcy to raczej się nie martwię. Inną sprawą jest że może się ktoś "przespacerować" po serwerku i wtedy może się zrobić buba :( ale też do wybrnięcia tyle że trzeba się narobić

 3. Poranne krótkie testy potwierdziły, modem EVDO ADU-520C tam gdzie telefon ze sferii jest na granicy sygnału nie daje sobie rady.

  Pomimo zapewnień akwizytora że modem ma mocniejszą antenę od telefonu (tere-fere) zgodnie z moimi przewidywaniami nie zadziałało :( więc ostatnia grobowa deska przybita, zwracam zabawkę i niech anulują umowę.

  Przeprowadzone przeze mnie 2 dniowe testy wykazały że internet ze sferii tak jak telefonia, działa na poziomie średnim stanów niskich.
  Stosować wyłącznie w czasie wykańczającej suszy

 4. są plusy i minusy
  plusy – można robić co się chce z blogiem
  minusy – O ile backup baz danych można zautomatyzować przez odpowiednią wtyczkę , to regularny backup plików (np. przy fotoblogach) jest średnio wykonalny. no chyba, że wszystkie fotki są na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *