Se mła Selebritą

A wczoraj byłem Celebrytą ;) przy okazji czekania aż zainstalują mi domofon w biurze udzieliłem wywiadu. No proszę jak ostatnio odmówiłem Pani z TVP1 (durniów niech szuka gdzie indziej) tak teraz bez problemu pogadałem na potrzeby pracy magisterskiej, mężczyzna zmiennym jest… Miła Pani chce przebadać społeczność bibliotekarską (zwłaszcza tych cyfrowych). O bibliotekarzach pisze, bo bliższe jej środowisko HR jest zbyt skomercjalizowane :>

Wyczesała  mnie na forum 2.0 gdzie zadałem pytanie czemu brak formatu txt w bibliotekach cyfrowych.  Mówiłem że ewentualnie jako parabibliotekarskie tło to mogę jej co najwyżej  powiedzieć o blogosferze  bibliotecznej, przy okazji „napuściłem ją” na Biblę  choć zaznaczyłem że nie jest cyfrowa. Mam nadzieję że się nie obrazi w końcu jest bibliotekarą pełną gębą nie to co ja, i w radiu była ;).

Sprzedałem jej też info o bibliosferze i bibliogrilu (uważam że nowa nazwa jest lepsza dla spotkań, ale nie powinna jednak wypierać starej) niech ma, a przy okazji Krzyśkowi trochę ruchu zrobi. Wspomniałem o kalendarzu bo chciała się na jakąś konferencję bibliotekarską dostać, może coś znajdzie. Specjalnie wrzucam linka bo jakoś ukryty jest na stronie koszykowej :( chcą ten kalendarz zabić czy jak?

Co do tematu plików „dla mobilnych” w bibliotekach cyfrowych to jak poczytacie w dyskusji zlinkowanej powyżej czekamy co przyniosą testy, bibliotekarze mają kontent a producent oprogramowania coś tam ma udoskonalić w oprogramowaniu. Mam nadzieję że w końcu wartościowe treści które w pocie czoła produkują bibliotekarze cyfrowi wspierani wolontariuszami pojawią się w jakimś formacie nie wymuszającym od użytkowników gimnastyki. Swoją drogą dyskusja jaka się wywiązała u Justyny na blogu w komentarzach jest trochę dziwna z mojej perspektywy. Gryzą się o dostęp przez klindla praktycznie pomijając inne mobilne urządzenia. Przecież nie tylko czytniki służą do czytania (zwłaszcza na szybko) tablety i telefony też nie radzą sobie z djvu. Propozycję żeby kupić sobie czytnik pod format pliku uważam za śmieszną. Skoro mam już urządzenia to w interesie dostawcy treści jest zadbanie o odbiorcę i udostępnienie zasobu na nie. Aplikacja Kindle działa mi na każdym z urządzeń które posiadam i chciałbym tak samo na nich korzystać z bibliotek cyfrowych.

Jestem otwarty na dyskusję jakich urządzeń jest najwięcej na rynku i czy można na nich szukać na szybko jakiegoś cytatu lub myśli.