Dla niektórych dzień drugi konferencji WordCamp zaczął się smutno :> jakieś bóle głowy, suchość w ustach. Ja tam w godzinach późniejszych zaliczyłem koncercik nie bar więc było mi lekko.
Drugi dzień rozpoczęła Justyna Bizdra zademonstrowała pakiet wtyczek wspomagających prowadzenie bloga oraz jego pozycjonowanie. Opowiadała o łączeniu bloga z platformami społecznościowymi i wpływie takich zabiegów na jego pozycjonowanie. W skrócie warto mieć bloga i konta na twitterze, facebooku itp połączone ze sobą i wymieniające/linkujące wspólnie treści.
Kolejnym prelegentem był Jakub Milczarek którego prezentacja dała wiele do myślenia. To właśnie jemu przyznaję plakietkę „Mówcy Konferencji” muszę ją tylko jeszcze wymyślić do końca :) (właśnie wpadłem na koncept żeby wyróżniać w jakiś sposób najlepszych prelegentów na każdej konferencji na której się pojawię). Jego prezentacja uzupełniała się z poprzednią, mówił o wyróżnianiu aktywnej pozycji na stronie, o budowie menu nawigacyjnego (ma być widoczne i reagować), kiedy warto stosować mapę serwisu (od 2 zagłębień) o różnych pomysłach na stronę error404, zebrał kawał wiedzy o budowie i przekazie informacji w jednym miejscu. Pokazał (jeśli ktoś zwraca na to uwagę) jak się lansować w 6 pierwszych minut prezentacji powtórzył w sposób akceptowalny niemalże naturalny swoje nazwisko 6 razy! Mówił głośno i zdecydowanie, ma dryg do tego ;)
WordPress MU (zawarty w wersji 3.0 standardowo) przedstawił Bartosz Bilicki, jako że nie jestem zainteresowany zbytnio trybem multibloga nie zwróciłem większej uwagi na to wystąpienie. Prezi którego użył nawet dość ciekawie się spisało ale zaczyna być już oklepane trochę.
Adam Klimowski to jest dopiero zawodnik. Z powodu jego wysławiania się (może poza sceną jest bardziej ludzki) jest dla mnie ciężko strawny. Nie musiał mówić że studiuje prawo to było słychać, ciągnął prezentację jak automat, tłoczył przekaz aż do bólu. Sztywny, konsekwentny, zdystansowany ale ma mój wielki szacunek, jako jedyny od ręki podał adres swojej prezentacji. Mówił o wykorzystaniu WordPressa jako platformy do komunikacji ze studentami. Jak dla mnie trochę za duży nacisk kładł na oszczędność czasu jaką osiąga dzięki zastosowaniu „swoich” wtyczek ale najwyraźniej to dla niego jest najistotniejszy zysk jaki mu dają.
Wp-sprzedawcę i prosty sklep na wordpressa własnego autorstwa przedstawił Konrad Karpieszuk. Nawet miałem ochotę kupić to rozwiązanie ale jednak jak dla mnie to zbyt wczesna wersja jest aby wydać na nią kapustę. Zobaczymy może jak dojdzie do wersji 2 to się skuszę bo pomysł jest rozwojowy.
O realizacji jednego z moich pomysłów przez „konkurencję” opowiedział Mikołaj Małaczyński z Legimi. Od dawna myślałem żeby na podstawie tagów z blogów generować automatycznie „gazetę” do formatu e-pub. Legimi zaczyna właśnie budować siatkę stron/blogów współpracujących z nimi i będzie wydawać takie blog0-książki, a właściwie to już wydaje. Obiecanego przeze mnie na twitterze podziału kosztów nie ma bo w końcu nie padł :( o czym możecie się przekonać śledząc wystąpienie na youtubie.
Najciekawiej przygotowaną (jak dla mnie) prezentację pokazał Rafał Świątek dotyczyła typografii i widać było że jest to coś w czym ten człowiek się lubuje. Zainstaluje niebawem wtyczkę wp-typography którą zaleca bo warto mieć ładnie ułożony tekst na stronie.
Jako ostatni zaprezentowali się Damian Szewczyk i Jan Wójtowicz prezentując swoje rozwiązanie wp-panel czyli płatny hosting dla wordpresowców. Może to ciekawa alternatywa dla osób pomiędzy darmowymi platformami blogowymi a zwykłymi hostingami www. Nie wiem jak odbierają ten pomysł ludzie bez technicznego przygotowania ja jestem już poza takimi problemami.
poniżej zestaw moich twitnięć z drugiego dnia konferencji WordCamp w Łodzi (proponuję czytanie o dołu)
- podziękowania dla wszelkich organizatorów pierwszego wordcampa :)
- 49 zł za rok hostingu 1 giga miejsca na serwerze wp-panel
- mają umożliwić zabranie wszystkiego co się wprowadzi na bloga czy to treści czy skóry pluginy itd.
- oferują skalowane rozwiązania ponoć nie bojące się efektu wykopu, dają możliwość instalowania własnych wtyczek oraz wsparcie
- a teraz niespodziankowy występ przedstawicieli wp-panel Damian Szewczyk i kolega prezentują swój produkt płatną platformę wordpresową
- „wtyczka nie jest doskonała ale jest o wiele lepsza niż jej brak” :D widać że typografia jest pasją tego człowieka
- za kilka – kilkanaście dni prelegent opublikuje u siebie na blogu instrukcję do polecanej wtyczki
- „zainstalujcie to już dzisiaj” mowa o wp-Typography ponoć robi cuda
- Rafał Świątek i jego prezentacja „Niewidzialne plusy. Kilka słów o typografii” to właściwie opowieść o historii typografii i jest fajna
- Lubię gościa ma pozytywne wibracje :) Mówi o typografi a zarazem wali równo „wszystkie strony prelegentów wordcamp-a maja podstawowe błedy”
- chcą udostępniać czasopismo w abonamencie a podział zarobków wrzucę na bloga https://arek.bibliotekarz.com jak wrócę do domu
- mają wizję stworzenia gazety na podstawie słów kluczowych zasysanej z blogosfery qrw wiedziałem że taki pomysł ktoś inny wychaczy :(
- ePUB dojrzały format :) a teraz zaczyna mówi o przerabianiu bloga na ePUB i płaceniu za kontent
- chyba Legimi przymierza się do koncepcji jaką wymyśliłem w czasie targów książki :(
- „Blog na e-czytniku. Jak dotrzeć do rosnącej grupy czytelników, korzystających z urządzeń mobilnych?” Mikołaj Małaczyński z Legimi
- chyba sobie kupię ten sklep choć to jak dla mnie wersja beta ale do 2.0 będą aktualizacje w cenie
- sklep jest napisany jako wtyczka nazywa się tradematik cena na dziś 69 zł
- Konrad Karpieszuk rozpoczął opowieść o sklepie internetowym na wordpresie od pierwszej wtyczki wp-sprzedawca
- da się lubić gościa bo jako jedyny dał linka do swojej prezentacji on-line ale jego sposób wysławiania oczywiście mierzi mnie okropnie
- ciężko mi określić kolesia mówi a właściwie strzela tekstem jak automat, podaje ciekawe informacje ale chyba nie da się go lubić
- „studenci są leniwi i nieobeznani z RSS” mocne wejście Adama Klimowskiego z prezentacją „WordPress + organizacje studenckie = sukces”
- sala jest czujna wyłapała błąd w Bartka prezentacji
- fajnie wesoło rozpoczął prezentację. W wordpresie 3.0 jest wbudowane multiuser domyślnie, można prosto wypuscić podblogi jako wspólną sieć
- Bartosz Bielicki puszcza prezi na temat Wordpres MU
- pierwszy prezenter który dołączył literaturę zalecaną :)
- chyba mojego bloga czeka sporo zmian, w końcu większość wiem z tego co mówi ale zawstydził mnie że nie używam
- jest doby sprzedaje się mocno 6 raz pada jego nazwisko w ciągu 6 minut
- Dobra najbardziej dynamiczna prezentacja, „Chcemy aby użytkownik czuł się szczęśliwy na naszej stronie, robimy mu dobrze ;)”
- Jakub Milczarek „wiele ludzi myli użyteczność z funkcjonalnoscią”
- bing, googiel sprawdzają popularność dzielenia adresu w społecznościówkach typu twitter, facebook więc warto dodawać twitnij lajkuj itp.
- no to pośpieszył organizator kobietę :> a szkoda bo fajnie opowiada o wtyczkach. Wtyczkę CommentLuv pewnie dodam swoich blogów
- prelegentka sugeruje zmianę adresu wpisu na różną od tytułu postu (krótszą ale nadal logiczną)
- coś dziś ludzi mniej na konferencji #Wordcamp Łódź 2010 :( czyżby impreza wczorajsza ich tak wymęczyła? mnie tam się podobała ;)
- „optymalizuj każdy wpis i stronę – Tytuł, Treść unikaj upychania słów kluczowych”
- sugeruje ustawienie własnych opcji wyświetlania postów, zwraca uwagę na spójność stron statycznych z blogiem
- Justyna opowiada o super podstawowych krokach po instalacji wordpress-a typu usunięcie wpisów testowych, oczyszczeniu blogrolla itp.
- #wordcamp Justyna Bizdra „37 ważnych kroków po instalacji WordPress.org w odniesieniu do optymalizacji i pozycjonowania strony”
Tak, zależało mi przede wszystkim na przedstawieniu oszczędności, jeśli chodzi o czas ;)
Ale mnie rozbawiłeś tą wieczorną porą ;) Świetne podsumowanie drugiego dnia! Też przyznaję plakietkę najlepszego prezentera Jakubowi, luz, treść i szacunek.
Już masz nowego folowersa na Twitter;)
Dziękuję za ciekawą wzmiankę o mojej prezentacji. Super, że niektóre z moich rozwiązań będą dla ciebie przydatne:)
hey
:) czy konferencja dala Ci nowe idee? nowe fascynujace pomysly ktore zamienisz w zywe projekty w 2011?
pozdrowionka
i Super Nowego 2011 Roku:P
Martyna
w sumie to nie, ale dała możliwość spotkania się z ludźmi pogadania to jej największy plus. Dla pełnego obrazu muszę jednak przyznać że trochę podrażniła sprawy o których wiem że leżą i może to będzie właśnie ta kropla co przepełni czarę…
też pozdrawiam :)