WordCamp 2017 Lublin

Szykuje się kolejna impreza roku WordPresowego światka. Po raz kolejny będę miał przyjemność wystąpić i podzielić się moją wiedzą. Nie jestem zadowolony z ubiegłorocznego występu podczas którego przedstawiałem porażkę wdrożenia WordPressa dla biblioteki w której pracuję. Generalnie ze strony informatycznej zostało zrobione wszystko ale wdrożenie umarło w procesie decyzyjnym dyrekcji.

#wclublin prelegent

W kuluarowych rozmowach ze znajomymi odniosłem wrażenie że za mało było WordPressa w WordPresie na ostatnim WordCampie. Za dużo tematów dość miałkich jak frelancerka, zarabianie itp. a za mało technologii i samego WordPressa. Co prawda Centrala nie chce aby WordCampy były ściśle technologicznymi konferencjami, ale odnoszę wrażenie po ostatnich WordCampach że u nas nastąpiło przegięcie w drugą stronę. Zgłaszając się w tym roku na prelegenta postawiłem sobie zmianę tego stanu na lepsze :) Co prawda będę mówił jak poprawnie robić backupy, ale to i tak bliżej technologii niż ubiegłoroczne case study z wdrożenia.

Generalnie podczas swojej prezentacji omówię po co robić backupy, jakie stawiam przed nimi oczekiwania i pokażę praktycznie gotowca jak wdrożyć poprawny backup WordPressa. Slajdy przygotowałem w koncepcji omawiam co należy zrobić a potem gotowy skrypt realizujący to o czym mówiłem, i znów kolejny krok przy robieniu kopii zapasowej i kolejny skrypt, i jeszcze raz… Owszem nie będą to kompletne skrypty zawierające autoweryfikację wykonywania i powiadamianie admina o błędach jesli wystapią bo czasu za mało i systemy są zbyt zróżnicowane ale na podstawie tego co udostępnię da się po podmianie adresów i haseł postawić stabilny szkielet robienia kopii zapasowych dla małego i średniego serwisu www. Praktycznie skrypty które udostępnię można wykorzystać do backupu dowolnego innego serwisu opartego o Omeka, czy też inny CMS bazujący na LAMP.

Głównym przesłaniem mojej prezentacji jest:

• rób kopie bezpieczeństwa automatycznie
  • szyfruj i zapewnij ich integralność
  • przeprowadzaj testy odtworzeniowe

Ciekaw jestem jak prezentacja zostanie odebrana. Mam nadzieję że będzie wystarczająco prosta w przekazie, a zarazem kompletna i łatwa do odtworzenia przez tych którzy zdecydują się podnieść bezpieczeństwo swojego WordPressa.

Konferencja odbędzie się w Lublinie w dniach 2-4 czerwca 2017 r.

Możesz śledzić w mediach społecznościowych tag #wclublin żeby wiedzieć więcej na jej temat lub profile organizatorów https://twitter.com/WordCampPolska i https://www.facebook.com/wordcamp.polska/

Bilet na WordCampa kupisz pod linkiem https://2017.lublin.wordcamp.org/bilety/