WordCamp 2017 Lublin

Szykuje się kolejna impreza roku WordPresowego światka. Po raz kolejny będę miał przyjemność wystąpić i podzielić się moją wiedzą. Nie jestem zadowolony z ubiegłorocznego występu podczas którego przedstawiałem porażkę wdrożenia WordPressa dla biblioteki w której pracuję. Generalnie ze strony informatycznej zostało zrobione wszystko ale wdrożenie umarło w procesie decyzyjnym dyrekcji.

#wclublin prelegent

W kuluarowych rozmowach ze znajomymi odniosłem wrażenie że za mało było WordPressa w WordPresie na ostatnim WordCampie. Za dużo tematów dość miałkich jak frelancerka, zarabianie itp. a za mało technologii i samego WordPressa. Co prawda Centrala nie chce aby WordCampy były ściśle technologicznymi konferencjami, ale odnoszę wrażenie po ostatnich WordCampach że u nas nastąpiło przegięcie w drugą stronę. Zgłaszając się w tym roku na prelegenta postawiłem sobie zmianę tego stanu na lepsze :) Co prawda będę mówił jak poprawnie robić backupy, ale to i tak bliżej technologii niż ubiegłoroczne case study z wdrożenia.

Generalnie podczas swojej prezentacji omówię po co robić backupy, jakie stawiam przed nimi oczekiwania i pokażę praktycznie gotowca jak wdrożyć poprawny backup WordPressa. Slajdy przygotowałem w koncepcji omawiam co należy zrobić a potem gotowy skrypt realizujący to o czym mówiłem, i znów kolejny krok przy robieniu kopii zapasowej i kolejny skrypt, i jeszcze raz… Owszem nie będą to kompletne skrypty zawierające autoweryfikację wykonywania i powiadamianie admina o błędach jesli wystapią bo czasu za mało i systemy są zbyt zróżnicowane ale na podstawie tego co udostępnię da się po podmianie adresów i haseł postawić stabilny szkielet robienia kopii zapasowych dla małego i średniego serwisu www. Praktycznie skrypty które udostępnię można wykorzystać do backupu dowolnego innego serwisu opartego o Omeka, czy też inny CMS bazujący na LAMP.

Głównym przesłaniem mojej prezentacji jest:

  • rób kopie bezpieczeństwa automatycznie
  • szyfruj i zapewnij ich integralność
  • przeprowadzaj testy odtworzeniowe

Ciekaw jestem jak prezentacja zostanie odebrana. Mam nadzieję że będzie wystarczająco prosta w przekazie, a zarazem kompletna i łatwa do odtworzenia przez tych którzy zdecydują się podnieść bezpieczeństwo swojego WordPressa.

Konferencja odbędzie się w Lublinie w dniach 2-4 czerwca 2017 r.

Możesz śledzić w mediach społecznościowych tag #wclublin żeby wiedzieć więcej na jej temat lub profile organizatorów https://twitter.com/WordCampPolska i https://www.facebook.com/wordcamp.polska/

Bilet na WordCampa kupisz pod linkiem https://2017.lublin.wordcamp.org/bilety/

Autor: Niedoszły Bibliotekarz

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie informatyk od tonerów w bibliotece publicznej, oraz techniczny w fundacji proekologicznej. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Facebooku (ale do września raczej nic nowego nie zobaczysz) czy Twitterze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *