Eldy moim zdaniem zła aplikacja

Jakiś czas temu we wpisie po seminarium latarników obiecałem że opiszę czemu moim zdaniem aplikacja Eldy jest zła dla seniora.  Została mi przedstawiona jako panaceum na problemy z internetem pokolenia 50+ ale niestety nie sprawdzi się moim zdaniem.

Jedyne co w niej jest dobre to wielkość kursora, podniesiony kontrast i duże przyciski bo to faktycznie ułatwi seniorowi pracę z komputerem, więcej dobrych rozwiązań się nie dopatrzyłem. Chyba że zamykanie seniora w ciasnym pudełku jest dobre :/

Niedoskonałości wypunktuję tylko bo nie mam zamiaru bawić się w kompletny audyt za darmochę. Jeśli firma biorąca kasę za ten produkt chce to mogę jej przygotować w ramach mojej działalności gospodarczej dokładny opis błędów i co one powodują poparty badaniem na grupie seniorów.

• za dużo kliknięć (4) aby się dostać do nowej poczty (zwłaszcza że widać ile maili przyszło)
  • z „czytaj” nie ma jak napisać nowego listu trzeba znów się również naklikać (3)
  • predefiniowana pseudo stopka reklamowa w mailu nie zawiera nawet delimitera (dochodzi dodatkowe kasowanie zbędnego tekstu) zakładam że występuje również w pełnym produkcie komercyjnym
  • przeglądarka do załączania plików w mailu pokazuje pliki systemowe wybrać można tylko jeden plik
  • guziki usuń adres i usuń załącznik są niewspółmiernie małe
  • odkryte hasło w konfiguracji poczty
  • brak odświeżenia nadawcy po przeczytaniu listu (odświeża tylko tytuł i robi się kicha)
  •  nie ma jak zacytować bezpośrednio maila czyści treść przy odpowiedzi (jak już się znajdzie „powtórz do listu” zamiast odpowiedz)
  • błędy w wyświetlaniu listów pisanych w html
  • nie umożliwia pozostawienia wiadomości na serwerze (POP)

Mój profil

• brak informacji o ochronie danych osobowych, lakoniczna informacja że dane będą widoczne dla innych użytkowników Eldy bez podania gdzie
  • żadnej informacji na temat administratora danych osobowych (a są drażliwe) dostępu innych osób firm mogących je wykorzystać, czy jak usunąć poprawić dane
  • jedno z 3 pół opisu nosi nazwę TV (są jeszcze O mnie, Zainteresowania) więc rozumiem że jest podstawą informacją dla seniora (to chyba wtopa tłumaczenia sądząc po innych wersjach językowych)

Eldy TV

• brak informacji kto i na jakich zasadach będzie redagował co senior ma oglądać skoro trzeba płacić za produkt to nie wyobrażam sobie przykładowo aby kanał zdrowie zawierał reklamówki wyłącznie jednej sieci aptek.

• predefiniowane zakładki nie wiadomo na podstawie jakiego klucza wybrane
  • brak obsługi java na stronach internetowych
  • brak wsparcia dla html5
  • brak wyróżnienia w połączeniach szyfrowanych
  • brak wsparcia dla css3
  • problemy z kodowaniem polskich znaków
  • brak trybu prywatnego
  • brak podpowiedzi przy wpisywaniu adresu, zapamiętywania hasła itd
  • brak możliwości poprawienia literówki we wpisanym adresie bez jego ponownego wprowadzania w całości
  • brak otwieranie w innym oknie (nowa treść ładuje się w pierwotne okno)
  • brak historii przeglądania

Czat

• pomysł dobry ale tworzenie pokoju dla seniorów wyłącznie w niszowej aplikacji się nie sprawdzi nie zostanie przekroczona krytyczna liczba użytkowników żeby na czacie ktoś był dostępny.
  • brak bota podającego podstawowe informacje jak pomoc czy kiedy ostatnio  #nick był widziany

Użyteczne programy

• błędy odświeżania przy zapisywaniu pliku z notatnika uniemożliwiają wyjście z poczuciem zapisania notatki
  • skype ustawiony domyślnie na wybieranie numeru nie nicka
  • silące się na pokazywanie miniaturek dokumenty mordują komputer tworząc je za każdym razem na nowo a czas oczekiwania jest nieakceptowalny przy bogatszych w zdjęcia katalogach
  • widać pliki systemowe

O użyteczności projektu świadczy pośrednio ilość użytkowników. Pomimo działania na różnych platformach od kilku lat, obsłudze najbardziej popularnych języków (angielski hiszpański niemiecki włoski) na całym świecie jest podobno raptem 400 tyś użytkowników.

W kontekście mojego klikania (zwłaszcza przy obsłudze poczty) ciekawy jest artykuł o rzekomej użyteczności środowiska Eldy. Nie neguję że dwuklik jest trudny do opanowania zwłaszcza przez seniora 50+ ale nawigacja pomiędzy plikami zaproponowana przez projektantów też nie jest wygodna.

Oglądając inne wersje Eldy (nie tylko spolszczoną) widać pewien potencjał aplikacji jako miejsca zawierającego dobór najlepszych treści dla seniorów ułatwiającego im wybór. Pojawia się tam np. pogoda jako osobny guzik, ale bez możliwości wpływu seniora na zawartość gromadzonych treści uważam że Eldy jest do niczego.

Dodatkowo Eldy nie daje możliwości eksportu kalendarza i kontaktów, obsługa jej odbiega od standardów więc nie uczy jak używać komputera i internetu czyli zamyka użytkownika w swojej platformie.

Moim zdaniem zdecydowanie lepiej dać seniorowi odpowiednio ustawiony profil użytkownika w komputerze (rozmiar ikon, czcionki, kontrastu), rozbudowaną stronę startową w przeglądarce, oraz dostęp do prostych aplikacji (nawet działających online) i mamy to samo co oferuje Eldy. Bez ograniczeń na przyszłość jeśli senior będzie się chciał rozwinąć.

Nie uważam uwiązywania seniorów (czy kogokolwiek) do jakiejś jedynie słusznej aplikacji platformy za dobre.

Kolejny minus to że Eldy jest płatnym oprogramowaniem :( a przynajmniej w wersji którą mi dostarczono.

O jakości tłumaczenia się nie będę wypowiadał bo to podobno wstępna wersja.

Dla zainteresowanych zrzutami ekranu i inną opinią proponuję link

Jeden komentarz