mobilny regał w bibliotekach

Na fbukozie pojawiła się dyskusja o bibliotekach :) Znów była mowa że trzeba łączyć budować świątynie książki elitaryzować itd.  Jestem przeciwny takim koncepcjom (niżej w tekście z fbooka piszę czemu). Mam świadomość że molochy są tańsze i wydajniejsze ale wracamy do pytania „Biblioteki dla ludzi czy ludzie dla bibliotek”?

Mam propozycję na lepszy księgozbiór w „biblio-dziuplach” to mobilność księgozbioru przykładowo co 2 miesiące 2 regały się przesuwają do kolejnej biblioteki. 10 regałów i w każdej wolskiej bibliotece jest wypasiony księgozbiór a kto nie chce czekać aż dany mobilny regal się u niego pojawi ten wklepuje bpwola.waw.pl sprawdza gdzie się obecnie książka znajduje rezerwuje książkę i podejmuje elitarny  trud wyprawy po książkę.

moja wypowiedź  na fbooku brzmiała tak

Jako zwykły czytelnik (warszawa) powiem tak chwalę sobie to że mam 2 biblioteki choć małe i niezbyt zasobne blisko domu, do dużej daleko bym nie jeździł bo szkoda by mi było czasu. Problemem nie jest mobilność a korki, tłok w tramwajach i brak miejsc do parkowania.

Wpadam po książki jak _idę_ na północ do księgowej, a moja córka _idąc_ do szkoły na południe też wpada do biblioteki, w ten sposób mamy możliwość wymiany jeżeli coś interesującego jest w tej drugiej bibliotece. Jak był *przymus* sesyjny to nie było problemem dla mnie _przejechać_ się po wszystkich wolskich bibliotekach bo mogłem sprawdzić co gdzie jest przez net i zarezerwować.

I to jest ta drobna różnica którą przedkładam pod uwagę wpadam po książki w przelocie bo chcę poczytać, daleko pojadę tylko jak będę musiał. Teraz wystarczy sprawdzić ile osób w bibliotekach jest bo chce a nie musi i to da odpowiedź czy będą podejmowali trud wyprawy specjalnie do biblioteki.

U mnie w gospodarstwie domowym jeśli by była jedna duża biblioteka na wschodzie było by o dwoje czytelników w realu mniej, nie mamy z córką czasu na specjalne wyprawy po książkę.

Nie podoba mi się idea supermarketu bibliotecznego bo robię zakupy pod domem, robienie „teatru” z biblioteki w sensie jakiegoś elitarnego miejsca zaowocuje moim zdaniem tym że ludzie wybiorą to co już jest łatwiejsze w dostępie czyli komputer i tv.

Jak już tak chcecie elitaryzować biblioteki to może stwórzcie jakąś z zapisami po 10 000 € darmowym koniakiem i cygarami zobaczymy czy się przyjmie ;)

Propozycja jednej silnej biblioteki moim zdaniem odetnie wiele ludzi, emerytowi będzie szkoda na bilet albo zdrowia, mnie nie starczy czasu aby specjalnie do niej pojechać.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: mózgownica

Autor: Niedoszły Bibliotekarz

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie władca CMS-ów na państwówce. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Facebooku czy Twitterze

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *