Jak zrobić bota na twittera

Prezentowany bot na twittera co określony czas losuje jedną linię z puli danych i wysyła twitta ją zawierającą.

Zakładam że masz już:

Zaczynasz od kliknięcia w link http://bit.ly/botsheet

Spowoduje to że będziesz mógł na swoim dysku googla utworzyć kopię arkusza kalkulacyjnego ze skryptem wysyłającym twitty. Kliknij „Utwórz kopię”. Ja zawsze zaczynam od zmiany nazwy arkusza (lewy górny róg przy zielonej ikonie arkusza) żeby się nie pogubić co który i gdzie wysyła.

Potem kolejno wypełnia się zielone pola. W komórkę B9 wpisujesz nazwę konta na twitterze. W komórki B23 klucz w B26 tajny klucz te z ustawień aplikacji którą założyłeś.

Aby wypełnić komórkę B32 musisz najpierw wywołać z menu „Narzędzia -> Edytor skryptów” (otwiera się w nowej karcie). Na otwartej karcie o nazwie „Copy of bot” klikasz w menu „Plik -> Właściwości projektu” pojawi się okienko. Z tego okienka kopiujesz wartość pola obok „Klucz projektu (wycofany)” podobną do M8QaDMSEdoGuzarLZCoiBXDZqqPiN-w-P.  Potem klikasz anuluj i wracasz do karty konfiguracyjnej bota (zakładka „Setup”) na dole strony. Skopiowany ciąg wklejasz w komórkę B32 zastępując ciąg”adf”.

Kopiujesz zawartość komórki B37 (czerwonej) Zwróć uwagę że musi to być url czyli zawartość zaczynająca się od „https://” a nie wartość formuły zaczynająca sie od „=CONCATENATE”.

Przechodzisz do aplikacji bota którą utworzyłeś wcześniej na twitterze (https://apps.twitter.com/)

zakładka „Settings” pole Callback URL i wklejasz skopiowaną wartość. Sprawdź czy nie zostały jakieś spacje czy tabulatory na końcu wklejonej linii. Jeśli jakieś białe znaki tam się pojawią to skasuj je. Zatwierdź zmiany klikając na dole strony guzik „Update Settings”.

Wróć do konfiguracji bota na dysku googla. W komórce B43 z rozwijanego menu wybierasz „Select from Columns”, zaś w komórce B54 wybierasz jak często ma się publikować kolejny tweet.

Na dole strony odszukujesz zakładkę „Select from Columns” i klikasz w nią. Czyścisz zawartość zakresu komórek od B5 do K146. Swoje treści tweetów wprowadzasz w kolumnę B począwszy od 5 linii, jeden tweet na linię.

Wracasz na stronę ustawień bota (zakładka „Setup”) na dole strony i możesz na niej już przetestować działanie bota. W tym celu z menu arkusza wybierasz „Bot -> Send a test tweet”.

Za pierwszym kliknięciem nie zadziała :) ponieważ skrypt wymaga dwóch autoryzacji. W pierwszej pozwalasz wykonać działanie arkuszowi z dysku googla a w drugiej że twitter ma się zgodzić aby bot z dysku googla przesyłał dane.

Jako pierwsze wyskoczy okienko googla domagające się autoryzacji bota, klikasz w nim guzik „Dalej”. Wyskoczy następne okno informujące o zgodach jakie wyrażasz aby bot mógł działać klikasz „Zezwól”.

Następnie wyskoczy okienko o treści „Please visit the following URL ” z linkiem do autoryzacji poniżej w który klikasz.

Przeniesie Cię na stronę API Twittera gdzie klikasz guzik „Autoryzuj Aplikację” po czym powinna się pokazać biała strona z napisem zaczynającym się od „Success…” zamykasz tę kartę.

Wracasz na stronę z arkuszem na dysku googla i znów z menu arkusza wybierasz „Bot -> Send a test tweet”. Tym razem jak wejdziesz na swoje konto na twitterze gdzie bot ma pisać powinien się już pojawić testowy tweet.

Pozostał ostatni krok uruchomienie twitter bota na stałe, tak żeby żonglował twitami. W menu arkusza wybieramy „Bot -> Start Posting Tweets” i jak odczekamy pierwszy ustawiony okres czasu, to tweet się pojawi.

Jeżeli wybrałeś wysyłanie tweetów raz na 12 godzin to musisz te 12 godzin odczekać żeby zobaczyć efekt automatu.

Bota na twitterze zatrzymuje się wybierając z menu arkusza „Bot -> Stop Posting Tweets”

Jest trochę klikania ale za darmo uruchomiłeś bota na twiterze i co ważne nie zapłacisz za jego działanie ani grosza.

Jeżeli masz fantazję to możesz ustawić np. biblię niech się losuje wiersz po wierszu co 5 minut inny. Ja zacząłem zbierać hasła z manifestacji i udostępniam je tym botem pod adresem http://twitter.com/haslaulicy

Autor: Niedoszły Bibliotekarz

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie władca CMS-ów na państwówce. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Facebooku czy Twitterze

5 komentarzy

  1. w tym skrypcie jest zadeklarowany czas minimalny jako 5 minut, zmieniałem częstotliwość na rzadziej i działało jednak skrócenie czasu może być limitowane. Trzeba by było albo poczytać dokumentację, albo sprawdzić empirycznie zmieniając w Code.gs kod
   case „5 minutes”:
   ScriptApp.newTrigger(„generateSingleTweet”)
   .timeBased()
   .everyMinutes(5)
   .create();
   break;
   na
   case „1 minuta”:
   ScriptApp.newTrigger(„generateSingleTweet”)
   .timeBased()
   .everyMinutes(1)
   .create();
   break;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *