Ogólnopolskie Badanie Bibliotekarzy – FAQ

Termin badania: 20 luty – 31 marca 2010r

Rodzaj badania: Ankieta

Cel: Określenie w jakim stopniu bibliotekarze korzystają z usług oferowanych przez firmę Google Inc.

 • na potrzeby własne bibliotek (wyszukiwanie informacji, marketingu biblioteki, prowadzenie strony/bloga biblioteki, edycję dokumentów itd.)
 • na potrzeby czytelników, przeciwdziałając ich wykluczeniu cyfrowemu.

Przedmiot badań: 35 polskojęzycznych usług wybranych z oferty firmy Google Inc.

Podmiot badań: polskojęzyczni bibliotekarze

Prywatność: Osobiście gwarantuję poufność wszystkich przesłanych danych, zwłaszcza adresów e-mail. Zobowiązuje się adresy pozyskane z ankiety wykorzystać wyłącznie na jej potrzeby. Dane poszczególnych bibliotek/bibliotekarzy wypełniających ankietę pozostaną niejawne. Po skończeniu akwizycji danych identyfikatory (e-maile) zostaną trwale usunięte z bazy danych. Opublikowane zostaną wyłącznie sumaryczne wyniki statystyczne, bez możliwości przyporządkowania ich do danej biblioteki/bibliotekarza.

Wyniki: Zostaną udostępnione w sierpniu 2010r. Na podstawie badania powstanie praca dyplomowa. Ogólne opracowane wyniki zostaną udostępnione dla wszystkich zainteresowanych, na licencji CC-BY i opublikowane w serwisie bibliotekarz.com. Szczegółowe wyniki badań otrzymają osoby które wypełnią wszystkie pola ankiety.

Osoba odpowiedzialna: Arkadiusz Stęplowski student Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej o mnie można się dowiedzieć czytając tego bloga, ewentualnie pytając się „wujcia Google” o mnie :) który pamięta moje wypowiedzi od 1997 roku.

Sposób wypełniania i poruszania się po ankiecie: Ankieta „Ogólnopolskiego Badania Bibliotekarzy” może być wypełniona w całości w jednym podejściu, ale jest również przystosowana do wielokrotnego cząstkowego jej wypełniania. Integralność wyników poszczególnego badanego zapewnia stosowanie tego samego identyfikatora (adres e-mail wypełniającego) wprowadzanego w polu ankiety wyróżnionym kolorem zielonym. Nowe wpisy uzupełniają lub nadpisują starsze.

Na badanie składają się 34 pytania jednokrotnego wyboru (zaznaczamy klikając kropkę pod właściwym dla nas opisem) oraz jedno pytanie otwarte, opisowe.

Po każdym tematycznym bloku pytań są dwa odnośniki jeden na górę strony, a drugi prowadzący bezpośrednio do guzika wysyłającego ankietę znajdującego się na dole strony.

Wyjaśnienia związane z pytaniami ankiety:

metryczka – proszę w niej podać koniecznie identyfikator (adres e-mail) było by miło gdyby pojawił się również typ biblioteki i adres

w pytaniach związanych z używaniem na potrzeby czytelnika chodzi mi o zaspokajanie  potrzeb informacyjnych czytelnika w zakresie sieciowych technologii. Zwłaszcza tych o których może nawet nie wiedzieć np. edycja dokumentów worda w usłudze dokumenty, czy zaawansowany terminarz jakim jest google kalendarz.

W pytaniu otwartym dotyczącym głównej wyszukiwarki firmy Google, proszę o sprecyzowanie na jakim poziomie złożoności jest używana podstawowa strona wyszukiwania Google. Czy są to wyłącznie proste zapytania, czy pytania złożone z operatorami, czy bibliotekarz używa formularzy dostępnych pod odnośnikiem zaawansowane, czy używa składni i procedur wyszukiwania „z głowy”.

Autor: Niedoszły Bibliotekarz

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie władca CMS-ów na państwówce. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Facebooku czy Twitterze

4 komentarze

 1. Pingback: Ogłoszenie :) « Świat eMki
 2. Pingback: Ogłoszenie :) « "Życie i przypadki" KBN
 3. Pingback: Sobotni dyżur popołudniowy [37] | pulowerek.pl
 4. na potrzeby biblioteki – praca bibliotekarza dla biblioteki:

  – edycja jakiegoś pisma (regulamin czytelni) w dokumenty google

  – wyszukiwanie np. na potrzeby dokonania opisów biograficznych,

  – promocja biblioteki np. przez prowadzenie bloga

  na potrzeby czytelnika – pomoc bibliotekarza czytelnikowi:

  – pokazanie dokumenty google niech napisze sam podanie,

  – pokazanie czytelnikowi przykładowego zaawansowanego wyszukiwania informacji,

  – pokazanie platformy blogowej od googla

  nie wiem jak lepiej opisać różnicę pomiędzy tymi potrzebami :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *