net jest mały; złodziejuj.pl cd.

Dwa miesiące temu napisałem posta o udostępnianiu na chomikuj.pl pirackich plików. A wczoraj ku memu zdziwieniu posiadacz losowego chomika wpisał się w komentarzu do posta!!! szok jak najbardziej pozytywny :D a poniżej polemika z jego teorią.

Kuba mam nadzieję że i tu coś dopiszesz.

Moja postawa nie neguje twojej konkretnej osoby, chomikuj też jest tylko negatywnym przykładem biznesu jakich niestety sporo w sieci. Postaram się choć śladowo pokazać że można działać pozytywnie nie kradnąc i nie dając zarobić paserowi.

Mój drogi jeśli się przyjrzysz dokładniej mojemu profilowi na chomikuju zauważysz wielkimi literami napis “Wszystkie zawarte tu pliki można wykorzystywać jedynie w celach naukowych. Zabrania się rozpowszechniania owych plików w celach innych, niż zdobywanie/szerzenie wiedzy.” i o ile moje informacje są aktualne wykorzystanie nawet komercyjnych treści w celach naukowych czy choćby niezarobkowych jest legalne.

Widzę że jak wielu uległeś mitowi że takie oświadczenia mają jakąkolwiek moc prawną :( Mam nadzieję że nie łudzisz się iż przed sądem te sformułowanie cię obronią. Takie oświadczenie tylko potwierdza że pliki udostępniane przez Ciebie za pomocą chomikuj są nielegalne.

Ponad to liczę wyłącznie na to iż z tych zbiorów skorzystają tylko ludzie którzy potrzebują danej publikacji w przypadku w którym nie znajdą ich w tradycyjny sposób w naszych żałośnie zaopatrzonych bibliotekach – to nasze państwo jest złodziejskie bo pasie się na podatkach obywateli a znikomy procent tychże funduszy idzie na biblioteki.

Co do zarządzania pieniędzmi całkowicie się z Tobą zgadzam, w naszym kraju zarządzają źle, ale to nie państwo się pasie a politycy i ich „znajomi”. Na podstawie Twojej wypowiedzi mam Cię za człowieka chcącego zrobić coś dobrego dla innych, proponuję abyś zamiast wzbogacać firmę prowadzącą zły i szkodliwy /co odczujemy w przyszłości/ proceder, skierował swoją pomoc społeczeństwu na tory zgodne z prawem. Możesz zacząć działać na rzecz jakiegoś NGO-sa albo wręcz zacznij działać w polityce i zdelegalizuj albo jeszcze lepiej zaktualizuj sensownie prawa autorskie /zapewniam że jak się w nie zagłębisz zrozumiesz że są przydatne w systemie w jakim żyjemy, aczkolwiek forma ich delikatnie mówiąc jest taka sobie/

Nie zarabiam na tym, działam w dobrej wierze a co więcej prawie wszystkie zgromadzone pliki zgromadziłem właśnie z innych “chomików” w jednym miejscu dla wygody.

To właśnie są przyczyny dlaczego moim zdaniem serwisy typu chomikuj są bardzo szkodliwe. Zazwyczaj nie informują użytkowników że takie działania są niezgodne z prawem, ułatwiają obrót kradzionym materiałem i niszczą podstawowe wartości etyczne poprzez pokazywanie że tak bezkarnie można. Ciekaw jestem jak postąpią jeśli ktoś wytoczy im sprawę, moim zdaniem wyprą się wszystkiego za pomocą regulaminu i odpowiedzialność zrzucą na Kubę i innych na których naiwności zarabiają obecnie kasę. Bo faktycznie to Kuba i jemu podobni uploadują pliki.

A gdyby tego było mało wydaje mi się że Arystoteles byłby szczęśliwy że po 2.5 tysiąca lat ludzie nadal chętnie czytają dorobek jego życia, jak mniemam pozostali również nie mają nic przeciw temu.

Myślę że Arystoteles by się ucieszył że jego myśl przetrwała, za to ciekaw jestem czy byłby szczęśliwy że pomagasz okradać tłumacza jego dzieł /zakładam że masz polskie wersje jego dzieł i prawa tłumaczy nadal są aktywne/, okradać artystów czytających książki, oraz okradać innych ludzi biorących udział w procesie tworzenia książek, nagrań itd. Martwię się że za jakiś czas tłumacz nie będzie tłumaczył książki bo wydawca z obawy że sprzeda 100 sztuk /reszta czytelników zdobędzie za darmo książkę z sieci/ jej nie wyda. Nie zarobi też lektor bo sprzeda się 10 plików mp3 a resztę ludzie „kupią” w p2p, nie zarobi żyjący autor bo rozkradną jego pracę. W ten sposób zostaniemy skazani na małą grupkę aktywnych różnej jakości pisarzyn, tłumaczy co udostępnią za darmo własne teksty i tłumaczenia, zamiast słuchać całej powieści przy miłym głosie lektora posłuchamy głosu translatora bo ktoś wpadnie na pomysł że lepiej tak niż wcale :(

W więc może zajmij się czymś konstruktywnym :) Pozdrawiam i szerszego spojrzenia na świat życzę.

Cóż właśnie się zajmuję czymś konstruktywnym /moim zdaniem to praca u podstaw/ staram się rozpropagować smutną prawdę że serwisy typu chomikuj są szkodliwe i zarabiają pieniądze na ludziach o dobrych sercach janosików, a jak przyjdzie co do czego to janosik pójdzie na hak, zła firma zmieni adres serwera i się wymiga od odpowiedzialności.

Myślę że gdyby janosikowie tacy jakim deklaruje się Kuba zaczęliby aktywnie działać faktyczne na rzecz społeczeństwa /zamiast nadstawiać dupę dla zysku pokrętnych firm/, to było by za jakiś czas znacznie lepiej. No chyba że w większości przypadków to tylko fasada janosika, za którą tak naprawdę kryją się krótkowzroczne, czarne serca piratów.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: mózgownica

Autor: Niedoszły Bibliotekarz

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie władca CMS-ów na państwówce. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Facebooku czy Twitterze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *