FOAF zbliża ludzi

FOAF logoFOAF to akronim powstały od Friend of a Friend. Jest to kolejna ustandaryzowana cząstka budujaca semantyczny web.

FOAF opisuje  osoby znające się współpracujące, zasoby itd. oddając ich wzajemne powiązania. Opis ten jest wykonywany w zgodzie ze standardem OWL wykorzystując składnię RDF.

Z ciekawostek FOAF akceptuje również historyczny format opisu samego siebie Geek Code. Od lat nie korzystałem już z niego, niemalże z łezką w oku wspominając pierwsze maile gdzie pysznił się w regulaminowej 4 linijkowej stopce utworzyłem aktualny.

-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.1
GLS d>---pu s:(++) a+ C(+++) ULC(++) P() L E(---) W(+++) N(+) o() K--(--) w(+) O(---)? !M() !V PS(+++) PE(-) Y(+) PGP(-) t(+) 5(--) X(+++) R(+) tv(-) b(+++) DI(---) D(++) G? e? h() r(-) z(+)
------END GEEK CODE BLOCK------

Jak by się komuś chciało utworzyć swój “tajny kod” to polecam generator Geek Code

Wracając do FOAF to służy on do budowy zdecentralizowanej bazy informacji o ludziach i ich wzajemnych relacjach. Każdy profil jest identyfikowany przez unikalny identyfikator jakim może być adres email, konto jabbera czy główna strona własnego serwisu www.

W połączeniu z protokołem SSL, FOAF stanowi proste rozwiązanie do autentyfikacji osoby w sieci nazwane WebID Protocol.

Jeśli potrzebujesz wygenerować sobie wizytówkę FOAF w rdf-ie to polecam stronę https://foaf.me posiada trochę możliwości choć nie umożliwia osadzenia Geek Code

Przykładowe wykorzystania FOAF z Twittera http://semantictweet.com można podejrzeć w pliku RDF np. followersów.

Warto po wygenerowaniu własnego pliku FOAF.rdf podlinkować go z nagłówka bloga wtedy będzie się łatwiej wyszukiwalnym. Oczywiście warto pod warunkiem że wie się jakie to niesie ze sobą konsekwencje dla prywatności ale to temat na osobny wpis.

Dinozaur pamiętający czasy LOAD "*",8,1 oraz szczęśliwy posiadacz BBS-a przez tydzień. Wizjoner, z żalem w sercu obserwujący jak "dziki zachód" internetu upada na kolana pod wpływem polityków i korporacji. Aktualnie informatyk od tonerów w bibliotece publicznej, oraz techniczny w fundacji proekologicznej. Wyznawca synergii oraz Pastafarianizmu. Możesz go podglądać na Google+ , Facebooku czy Twitterze
Ten wpis został opublikowany w kategorii narzędzia, prowadzenie bloga, strony www i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.