bibliotekarz.net instalacja i słowo wstępne ;)

Zamierzam poznać trochę programów bibliotecznych więc podzielę się z wami moimi doznaniami w tej materii.

Zacznę od opisania instalacji darmowego dla zastosowań niekomercyjnych programu bibliotekarz.net. Program jest dostępny pod adresem poza pobraniem plików można sobie tam poczytać o programie, jego dotychczasowym rozwoju i planach na przyszłość.

Dostępne są tam również linki prowadzące do bloga jego autora http://bibliotekarz-net.blogspot.com/ nie jest on zbyt często aktualizowany ale np. wpis Aktualizacja bazy ISBN v.3 informuje o aktualizacji programu pobierającego opis książki na podstawie jej numeru ISBN, może ilość wpisów w bazie (10 000) nie powala ale te które testowałem były niezłe.

Po pobraniu program instaluje się gładko /testowałem na windows vista/ w sumie może się sprowadzić się do klikania OK :) Podczas instalacji występują standardowe elementy takie jak powitanie, licencja, kilka pytań o miejsce instalacji, składniki do zainstalowania, utworzenie skrótów, i właściwa instalacja oraz informacja o zakończeniu instalacji.

Jako kolejny krok podejmujemy instalację programu pomocniczego przy wprowadzaniu nowych książek na stan pobierającego ich opisy na podstawie ISBN /ostatnie 3 screeny/. Instalacja odbyła się również bez problemów jak instalacja bibliotekarz.net czyli klikamy kilka razy ok i gotowe.

Na koniec po instalacji tego programu bibliotecznego możemy cieszyć oczy oknem jak poniżej

Więcej o samym programie bibliotekarz.net napiszę za kilka dni jak się nim trochę pobawię.

Jeden komentarz

1. Witaj. Szukam darmowego programu bibliotecznego, którego mogłabym użyć do zinwentaryzowania domowej biblioteki. Czy mógłbyś mi pomóc w poszukiwaniach? Chodzi mi o taki program, w którym mogłabym zapisać moją kolekcję biblioteczną, stworzyć użytkowników i ścigać ich za nie oddawanie książek w terminie. Czy jest w ogóle możliwe tworzenie katalogu biblioteki domowej na własnym komputerze? Trzeba mieć koniecznie status biblioteki szkolnej, uczelnianej, publicznej, aby móc posługiwać się programem?