Niedoszły Bibliotekarz

błąd czy manipulacja tlumacz.google.com

To jest wersja zminimalizowana, zobacz pełną wersję strony..

zacznę od czarnowidztwa :]

Google czyta to co ty chcesz przeczytać skoro każesz sobie to tłumaczyć, ale jego tłumaczenie mówi tobie co masz przeczytać !!!

(a co jeśli pozycjonowanie stron w wyszukiwarce działa tak samo?)

Od jakiegoś czasu z lenistwa używam translate.google.com śmieszne narządko od dawna używane przez mieszkańców second life. To było stresujące jak oni sobie tłumaczyli teksty z hiszpańskiego na niemiecki a polskiego nie było dostępnego :( ale nie o second life chciałem.

Szukałem informacji o adresie internetowym World Digital Library (światowej biblioteki cyfrowej) co ma się otworzyć niebawem 21 kwietnia. Na stronach UNESCO znalazłem informację.

oryginale wstęp do tej informacji brzmi:

UNESCO and 32 partner institutions will launch the World Digital Library, a Web site that features unique cultural materials from libraries and archives from around the world, at UNESCO Headquarters on 21 April. The site will include manuscripts, maps, rare books, films, sound recordings, and prints and photographs. It will provide unrestricted public access, free of charge, to this material.

zaś w tłumaczeniu google:

UNESCO i 32 instytucjach partnerskich rozpocznie Światowej Biblioteki Cyfrowej, witryny sieci Web, która została wyposażona w unikalne materiały kulturalnych z bibliotek i archiwów z całego świata, w siedzibie UNESCO w dniu 21 kwietnia. Strona będzie zawierać rękopisy, mapy, rzadkich książek, filmów, nagrań dźwiękowych oraz grafiki i fotografii. Zapewni ona powszechnie dostępny, bezpłatny, do tego materiału.

czyli w miarę zrozumiale i z domyślnym sensem

problem jaki spotkałem jednak nie wynika z tłumaczenia, bo słowo Qatar ma się nijak do słowa Polska.

manipulacja czy błędne tłumaczenie google?

Więc rodzi się pytanie czemu słowo Polska występuje w miejscu słowa Qatar?

tłumaczenie za pomocą translate.pl też nie daje w wyniku Polska tylko Katar:

i kulturalne i edukacyjne instytucje w Brazylii, Egipt, Chiny, Francja, Irak, Izrael, Japonia, Mali, Meksyk, Maroko, Niderlandy, Katar, Federacja Rosyjska, Arabia Saudyjska, Serbia, Słowacja, Afryka Południowa, Szwecja, Uganda, Zjednoczone Królestwo, i Stany Zjednoczone.

Będąc conajmniej nieufnym wobec google wietrzę manipulację :) ale wy się sami zastanówcie co może być przyczyną tego błędu?

A może MATRIX oszalał? a może GOOGLE przejmuje już matrix?