Site icon Niedoszły Bibliotekarz

Eldy moim zdaniem zła aplikacja

Jakiś czas temu we wpisie po seminarium latarników obiecałem że opiszę czemu moim zdaniem aplikacja Eldy jest zła dla seniora.  Została mi przedstawiona jako panaceum na problemy z internetem pokolenia 50+ ale niestety nie sprawdzi się moim zdaniem.

Jedyne co w niej jest dobre to wielkość kursora, podniesiony kontrast i duże przyciski bo to faktycznie ułatwi seniorowi pracę z komputerem, więcej dobrych rozwiązań się nie dopatrzyłem. Chyba że zamykanie seniora w ciasnym pudełku jest dobre :/

Niedoskonałości wypunktuję tylko bo nie mam zamiaru bawić się w kompletny audyt za darmochę. Jeśli firma biorąca kasę za ten produkt chce to mogę jej przygotować w ramach mojej działalności gospodarczej dokładny opis błędów i co one powodują poparty badaniem na grupie seniorów.

Email

Mój profil

Eldy TV

Internet

Czat

Użyteczne programy

 

O użyteczności projektu świadczy pośrednio ilość użytkowników. Pomimo działania na różnych platformach od kilku lat, obsłudze najbardziej popularnych języków (angielski hiszpański niemiecki włoski) na całym świecie jest podobno raptem 400 tyś użytkowników.

W kontekście mojego klikania (zwłaszcza przy obsłudze poczty) ciekawy jest artykuł o rzekomej użyteczności środowiska Eldy. Nie neguję że dwuklik jest trudny do opanowania zwłaszcza przez seniora 50+ ale nawigacja pomiędzy plikami zaproponowana przez projektantów też nie jest wygodna.

Oglądając inne wersje Eldy (nie tylko spolszczoną) widać pewien potencjał aplikacji jako miejsca zawierającego dobór najlepszych treści dla seniorów ułatwiającego im wybór. Pojawia się tam np. pogoda jako osobny guzik, ale bez możliwości wpływu seniora na zawartość gromadzonych treści uważam że Eldy jest do niczego.

Dodatkowo Eldy nie daje możliwości eksportu kalendarza i kontaktów, obsługa jej odbiega od standardów więc nie uczy jak używać komputera i internetu czyli zamyka użytkownika w swojej platformie.

Moim zdaniem zdecydowanie lepiej dać seniorowi odpowiednio ustawiony profil użytkownika w komputerze (rozmiar ikon, czcionki, kontrastu), rozbudowaną stronę startową w przeglądarce, oraz dostęp do prostych aplikacji (nawet działających online) i mamy to samo co oferuje Eldy. Bez ograniczeń na przyszłość jeśli senior będzie się chciał rozwinąć.

Nie uważam uwiązywania seniorów (czy kogokolwiek) do jakiejś jedynie słusznej aplikacji platformy za dobre.

Kolejny minus to że Eldy jest płatnym oprogramowaniem :( a przynajmniej w wersji którą mi dostarczono.

O jakości tłumaczenia się nie będę wypowiadał bo to podobno wstępna wersja.

Dla zainteresowanych zrzutami ekranu i inną opinią proponuję link