Niedoszły Bibliotekarz

Czytanie włącza – Konferencja w BN

To jest wersja zminimalizowana, zobacz pełną wersję strony..

Biblioteka Narodowa - sala im. Stefana Dembego

Byłem ostatnio na konferencji prasowej w Bibliotece Narodowej. Smutna to była impreza, pokazała dobitnie za pomocą danych i zapełnienia widowni jakie jest zainteresowanie czytelnictwem w naszym kraju.

Badanie czytelnictwa przeprowadzono na grupie dwa razy liczniejszej niż 2 lata temu. Uzyskano nieco lepsze wyniki ale sam dyrektor T. Makowski twierdzi że to nie jest zmiana na lepsze, ale po prostu szerzej i dokładniej określono co znaczy czy ktoś czytał książkę. Z mojej perspektywy przeglądanie albumu np. „Tatry w fotografii” nie jest czytaniem, tak samo jak używanie poradnika czy książki kucharskiej, a tego typu czytelnictwo też zostało uwzględnione w badaniu.

Dla mnie wyznacznikiem zainteresowania sprawą była ilość mediów i innych ludzi na konferencji. Jeśli chodzi o media to było 5 kamer oraz widziałem ze 2 mikrofony większych stacji radiowych. Nie wiem czy dał ciała marketing i nie powiadomił mediów o konferencji, czy temat został spuszczony przez stacje bo o zwykłym smutnym zastoju nie ma co mówić. O tym że jest marnie wiedzą wszyscy więc nie jest to medialne.

Poza kamerzystami innych ludzi takich bez plakietki „media” była tylko mała garstka. Większość w kapciach co sugerowało że są pracownikami BN. Mówiąc krótko sala świeciła pustkami w rzędzie siedziało po 5-10 osób.

Co wyniosłem z konferencji? kilka myśli w tym dwie główne:

Co prawda dyr. Makowski martwił się że 20% lekarzy też nie czyta pism fachowych ale to nie istotne i tak zapiszą nam pigułki które im akwizytor kazał zapisywać. Przecież wiadomo że chcą jechać na wycieczkę sponsorowaną przez producenta leków do ciepłych krajów.

Porażka jakaś normalnie :(

Warto odwiedzić stronę Biblioteki Narodowej na której udostępnia ona materiały z konferencji. Dodam tylko że Francja i Czechy zostały wybrane z powodu że badania czytelnictwa które przeprowadzili u siebie mają podobną metodologię. Audiobooki nie były brane pod uwagę.