Coś się dzieje w bibliotekarskim światku.

  • Post category:biblionaprawiacz
  • Reading time:2 mins read

Bardzo fajnie widać na fejsie że bomba tyka. Co prawda tyka sobie  od dawna ale jakby więcej ją słychać.

Weźmy takie oświadczenie o porozumieniu Biblioteki Narodowej  z Biblioteką Uniwersytetu Jagielońskiego.

Biblioteka Narodowa w Warszawie i Biblioteka Jagiellońska w Krakowie ogłaszają rozpoczęcie prac nad wspólnymi przepisami katalogowania oraz rozmów o współkatalogowaniu.

Napisali jedno lakoniczne zdanie a na zazwyczaj martwej grupie „bibliotekarze” zawrzało. Posty, lajki, komentarze, normalnie eksplozja. Ale jak zawsze najistotniejsze treści/wypowiedzi są między wierszami. Z jakiś powodów praktycznie nikt nie pisze otwartym tekstem o problemach. Same och i ach o NUKAT, wielkie wizje katastrofy i buntu, a o możliwości współpracy czy jakimś pozytywnym rozwiązaniu ani słowa.

Szydera, szyderą ale mnie z dyskusji najbardziej w pamięć zapadły słowa:

Ponadto pozwalam sobie zwrócić uwagę, że właśnie teraz prawdopodobnie potwierdzi się, że notoryczna niezdolność Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polski do publicznego wydania krótkiej i znaczącej opinii przyczynia się dotkliwie do nędzy i bezsilności obu organizacji.

To właśnie jest według mnie najistotniejszy i najbardziej przemilczany temat. SBP nawet jeśli coś robi na rzecz bibliotek (a nie dla samego siebie) to tego nie widać z poziomu pracownika biblioteki.

Przykładowo Stowarzyszenie robi kursy z RODO w kontekście biblioteki. (więcej…)

„zacny facebook”

Zapomniałam dodać, że odważnych proszę o kontakt ze mną poprzez zacnego facebooka :)

tia zostałem wyrwany takim stwierdzeniem z półurlopu spowodowanego wypaleniem.

Stanowczo protestuję przeciwko łączeniu tych słów.

Znaczenie słowa Zacny jest trochę różne w opisach słownikowych ale zawsze wskazuje na coś porządnego, dobrej jakości, pełnego cnót, godnego szacunku, któremu można zaufać.

W mojej ocenie żadne z tych określeń nie jest spełnione przez Facebooka. Facegłup robi z naszymi danymi osobowymi prawie co chce, zmienia zasady wedle uznania, nie ułatwia zachowania prywatności. Zdarzają się mu pady, zwisy i błędy jak dla mnie to nie są działania przybliżające nawet do określania zacny. (więcej…)

co robi bibliotekarz?

Bibla podesłała mi ofertę pracy w bibliotece, prosto z ebibu cytuję: OPIS PRACY Oferowane stanowisko = bibliotekarz Zakres obowiązków = poszukiwanie zewnętrznych źródeł finansowania Biblioteki; przygotowywanie wniosków o dofinansowanie; monitorowanie…