Niedoszły Bibliotekarz

Analiza źródeł pozyskania uczestników badania

To jest wersja zminimalizowana, zobacz pełną wersję strony..

Dziś trochę napiszę o ankiecie badawczej a właściwie o pozyskiwaniu uczestników do „Ogólnopolskiego Badania Bibliotekarzy”.

W czasie trwania badania (20 luty – 31 marca 2010r) na stronę ankiety badawczej weszło ogółem 2499 unikalnych osób a właściwie unikalnych komputerów. W skutek przeprowadzonego mailingu stronę odwiedziło  1951 osób, co stanowi  47,96% osób do których mailing zakładam że dotarł (adresy z których nastąpiły zwroty nie były brane pod uwagę).

Ujednolicona przeze mnie baza mailingowa z Biblioteki Narodowej i EBIB -u dostarczyła mi 4628 maili z czego po wysyłce dostałem 560 zwrotów od ręki, na tej podstawie określam bazy teleadresowe jako raczej mało aktualne :(

Reklamy zamieszczone w Internecie na forach dyskusyjnych, blogach, portalach społecznościowych, oraz  inne formy promocji badania, spowodowały że na stronę z ankietą weszło 548 osób.

Całkowita ilość ankiet w których udzielono odpowiedzi, po usunięciu wadliwych rekordów wynosi 331 pozycji. Stanowi to 13,25% osób które zainteresowały się badaniem i odwiedziły stronę z ankietą.

Udział w pozyskaniu uczestników ankiety (poza mailingiem) miały odpowiednio:

Strona www.bibliotekarz.com 39%

Blogi związane z tematyką bibliotekarską 21%

Forum EBIB 19%

Różnego rodzaju bibliotekarskie i studenckie fora dyskusyjne 18%

Marginalnie zaznaczyły swoją obecność portale społecznościowe 3%

To tyle pierwszych wyliczanek :)